Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk.
Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2008
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2018 rok X
   

   Siemens Solid Edge NX wyzwania projektowe

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | Raport o Cax Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


W przygotowaniu

fragment e-wydania 5-6/2017

nr 5-6(25-26) 2017
dostępny
po 29.12.2017


Wydanie aktualne

CADblog e-zine 3-4/2017

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum

(...)


Numer 2(3) 2009
już dostępny
w archiwumNumer 1(2) 2009
już dostępny
w archiwum


 Numer 0 (1) 2009
– dostępny
w archiwum

 

 

SOLIDWORKS 2018 CAD3D innowacje

Darmowy testowy Solid Edge ST

Nowy ZWCAD2018

Czwartek, 30.03.2017 r.

27 cali dobre, 32 cale lepsze?
Test BenQ PD3200Q cz. I

W połowie miesiąca do redakcji (może lepiej byłoby napisać: na moje biurko) trafił monitor BenQ PD3200Q. Owo „32” w nazwie oznacza oczywiście przekątną ekranu. Mając świeżo w pamięci pozytywne wrażenie, jakie sprawił wcześniej testowany model tego samego producenta, ale o mniejszej przekątnej, obiecywałem sobie wiele satysfakcji. I nie zawiodłem się...

Maciej Stanisławski

Linia profesjonalnych monitorów BenQ naprawdę robi solidne wrażenie. Już sam „unboxing” pokazuje, że mamy tutaj do czynienia nie z budżetowymi wyświetlaczami, ale z profesjonalnymi monitorami. To także tłumaczy z pozoru wysoką cenę; w końcu monitory 32'' calowe producentów takich jak Samsung, Phillips, czy Dell otrzymamy prawie za pół ceny BenQ, ale nie zapominajmy o tym, że są to urządzenia konsumenckie i z testowanym BenQ nie są wstanie konkurować w zasadzie niczym, może poza rozdzielczością i jakością montażu, czy użytymi tworzywami. Stąd owa pozornie wysoka cena.

Jeśli popatrzymy istotnie od strony parametrów technicznych – matrycy, rozdzielczości, funkcjonalności DualView
– przekonamy się, że istotnie BenQ okazuje się „budżetowym” rozwiązaniem na tle profesjonalnej konkurencji.

Pierwsze wrażenie
Jest pozytywne. Stabilna podstawa, sposób montażu podobny do tego znanego z poprzedniego monitora (wsuwamy ramię nośne w stabilną i masywną podstawę, obracamy do skrajnego położenia, w którym możliwe będzie dokręcenie zabezpieczającej śruby zintegrowanej w podstawie, a na koniec instalujemy wyświetlacz monitora) nie sprawia większym problemów. Ułatwienie stanowi instrukcja szybkiej instalacji urządzenia. Sposób podnoszenia i opuszczania monitora budzi jednak trochę wątpliwości... czy po dłuższym czasie eksploatacji nie ulegnie wyrobieniu i czy pod wpływem własnego ciężaru ekran nie będzie miał tendencji do samodzielnego „zjazdu” w kierunku podstawy.

 

„Unboxing”. To trochę tak, jak z prezentami pod choinką :). Na zdjęciu powyżej – masywna podstawa
i widoczna śruba zabezpieczająca połączenie z ramieniem monitora.
Poniżej: ekran i ramię, na którym widać „szyny” regulacji pionowej...

 

W porównaniu z BenQ PD2700Q tylna obudowa nie sprawia już wrażenia tak uporządkowanej. Gniazda i złącza znalazły się na dwóch płaszczyznach, ale umieszczone są dyskretnie, a jednocześnie zapewniają dobry dostęp. Wszystkie wtyczki po podłączeniu siedzą pewnie w swoich gniazdach. Jeśli chodzi o jakość wykonania i użytych materiałów, BenQ jawi się jako sprzęt wyższej klasy.

 

Powyżej: zmontowany monitor i nie podłączony jeszcze Hotkey Puck.

Poniżej: redakcja i nieład artystyczny...


Natomiast wraz z 32 calami matrycy QHD otrzymujemy w zestawie coś, co wywołało uśmiech aprobaty na mojej twarzy – i bez czego nie wyobrażam sobie teraz pracy z monitorem. Zwłaszcza z dużym i umieszczonym w pewnej odległości od komputera/klawiatury (patrz zdjęcie i krótki materiał video).
Tym czymś jest...

Hotkey Puck‎
Jest to przełącznik zdefiniowanych fabrycznie trybów pracy monitora: CAD/CAM, Animation, Darkroom, sRGB. Użycie przełącznika jest prostsze niż tradycyjne przełączanie trybów za pomocą menu ekranowego (OSD). Dlaczego? Dlatego, że jest to w zasadzie osobne urządzenie, rodzaj nie tyle przełącznika, co pilota, komunikującego się z monitorem poprzez długi, elastyczny przewód. Okrągły kształt przełącznika-pilota pozwala na umieszczenie go w przewidzianym w tym celu wgłębieniu w podstawie monitora. Ale w praktyce przyjemniej mieć go pod ręką. W porównaniu z obsługą menu ekranowego BenQ PD2700Q – jest to milowy krok na przód. Teraz korzystanie z menu z pewnością nie będzie ograniczać się jedynie do wyboru trybu wyświetlania...

 

Hotkey Puck w akcji. Osobiście preferuję umieszczanie go obok klawiatury,
a nie w podstawie monitora...

Dostęp do menu ekranowego OSD. Nic nie będzie wygodniejsze od Hotkey'a :)

 

Co jeszcze potrafi Hotkey Puck? Użytkownik może zdefiniować własne parametry wyświetlania obrazu i przypisać je klawiszom przełącznika.

Fabryczne tryby wyświetlania
Skoro o tym mowa, to BenQ oferuje m.in.:
• tryb Darkroom – który zmienia jasność i kontrast wyświetlania tak, by ułatwić pracę przy precyzyjnej obróbce zdjęć; to taka cyfrowa ciemnia fotograficzna,
• tryb Animation – dostosowuje jasność i kontrast wyświetlania tak, by uwypuklić szczegóły w ciemnych partiach obrazu,
• tryb CAD/CAM – poprawia widoczność szczegółów w dokumentacji technicznej tworzonej przez projektantów. Szczególnie dotyczy to wyświetlania bardzo cienkich linii w rysunkach 2D.
Jak czytamy w opisie technicznym, certyfikat Technicolor, jaki posiadają wszystkie monitory serii PD, potwierdza 100% zgodność z paletą kolorów sRGB i Rec. 709 uzyskiwaną m.in. dzięki 10-cio bitowej obróbce koloru.

Sprzęt rozpakowany, podłączony (producent dostarcza kable chyba wszystkich obecnie używanych standardów, plus dodatkowo USB przeznaczony do obsługi zaawansowanych funkcji bezpośrednio za pośrednictwem stacji roboczej
– przyp. autora), pora zacząć „zabawę”...

Tak może wyglądać funkcjonalność DualView w praktyce. I nie tylko dla specjalistów branży architektonicznej!

 

„Show time”
Redakcyjny Acer od razu po podłączeniu BenQ i wybraniu trybu pracy „powiększenia ekranu” przełącza się na rozdzielczość 2560 x 1440 pix. I hula! Ile przestrzeni i swobody :). Na wstępie trzeba przyznać, że wysycenie barwy tła wydaje się być równomierne na całej powierzchni matrycy, a nie jest to regułą (Eizo chwali się technologią, która eliminuje zjawisko nierównomiernego podświetlenia oraz niejednorodnego koloru na całej powierzchni matrycy... ale taki luksus naprawdę kosztuje). Cóż, może zależy to też od konkretnego egzemplarza.
Nie trzeba instalować dodatkowych sterowników, dodatkowego oprogramowania. Dostęp do funkcji menu jest bardzo intuicyjny – za sprawą Hotkey Puck. Bo muszę przyznać, iż sposób, w jaki zaprojektowano sterowanie przyciskami menu ekranowego umieszczonymi na obudowie sprawia, iż wybierając parametry (opcje), odruchowo naciskamy ekran, zapominając o tym, że nie jest on dotykowy.
Zmiana trybów wyświetlania przebiega błyskawicznie. Dedykowany dla CAD/CAM wydaje się być przy okazji mało męczący dla oczu. A skoro mowa o zmęczeniu oczu...

Flicker-Free i Low Blue Light
Monitor charakteryzuje niemigoczące podświetlenie ekranu (Flicker-Free). Nawet podczas patrzenia „kątem oka”, czy w widzeniu peryferyjnym, nie widać charakterystycznego migotania. Dodam, że podczas robienia zdjęć na potrzeby testu, w wyświetlaczu aparatu migotał ekran... jednego z redakcyjnych laptopów, a BenQ zachowywał się idealnie, co świadczy także bardzo dobrze o częstotliwości odświeżania.
Jak czytamy w specyfikacji technicznej, ciepły obraz (Low Blue Light) – czyli zmniejszony udział niebieskiej składowej widma światła podświetlenia – zwiększają komfort pracy i zmniejszają zmęczenie wzroku przy długiej pracy.

Wystarczający zakres regulacji położenia ekranu. Ten z lewej polecam szczególnie do lektury CADblog.pl...

 

Podczas testu naszła mnie taka refleksja: w jaki sposób radykalnie poprawić jakość pracy, nie inwestując od razu we wnętrze stacji roboczej, albo nie wymieniając laptopa na lepszy model? Zakup BenQ może być jednym ze sposobów – i to wcale nie najdroższym.

Co jeszcze?
Przed zamknięciem bieżącego e-wydania nie udało mi się przetestować BenQ z kartami graficznymi nVidia Quadro, ale w nadchodzącym tygodniu będę miał okazję sprawdzić go w połączeniu ze stacją roboczą Lenovo Think Station P410 i kartami:

• nVidia Quadro FX580 i jej następczynią Quadro P600,
• z następczynią modelu Quadro M4000 – kartą nVidia Quadro P4000.

Wtedy będzie także okazja pobawić się funkcją DualView na zdecydowanie większej powierzchni, niż miało to miejsce w przypadku mniejszego BenQ (opisywanego zresztą w poprzednim e-wydaniu). Innymi słowy – czeka mnie (i Państwa) jeszcze druga część tego testu.

(ms)


Wybrane parametry techniczne
 

Wyświetlacz
Rozmiar ekranu‎ 32"‎
Proporcje obrazu‎ 16:9‎
Rozdzielczość (maks.)‎ 2560 x 1440 pix.‎
Wielkość pixela (mm)‎ 0,276‎
Jasność (typowa)‎ 300‎
Nominalny współczynnik kontrastu (typowy)‎ 3000:1‎
Kontrast dynamiczny (DCR) (typowy)‎ 20M:1‎
Rodzaj panelu‎ VA‎
Kąt widzenia (lewo/prawo;góra/dół) (wsp. kontr.>=10)‎ 178/178‎
Czas reakcji (Tr+Tf) (typowy)‎ 12 ms, 4 ms (G2G)‎
Wyświetlane kolory‎ 1,07 mld‎
Gama barw‎ 100% sRGB, Rec.709‎
Display Area(mm)‎ 708.48 x 398.52‎
Koncentrator USB‎ Downstream x2 (rear) x2 (side)
Upstream x2 (KVM)‎

Zasilanie
Zasilacz (prąd zmienny 90~264)‎ Wbudowany‎
Zużycie energii 88W (włączony), 35W (czuwanie)‎
Zużycie Energi (Tryb Wyłączony-OFF)‎ <0.5W‎
Hor. Frequency (KHz)‎ 30-83 KHz‎
HDMI‎ HDMI 1.4 x1‎
DP Input‎ DP 1.2 x1‎
Ver.Frequency(Hz)‎ 50-76 Hz‎
Video (MHZ)‎ 270 MHZ‎

Wymiary i ciężar‎
Ciężar (bez podstawy) 8,5 kg‎
Wymiary (wys. x szer. x gł. w mm)‎ w pionie: 641,66 x 740,28 x 223,62
w poziomie: 491,66 x 740,28 x 223,62‎


Cechy szczególne‎

DualView‎ Tak‎
KVM Switch‎ Tak‎
OSD Hotkey Puck‎ Tak‎
Technologia Flicker- Free - Brak Migotania‎ Tak‎
CAD/CAM mode‎ Tak‎
Low Blue Light‎ Tak‎
Auto Pivot‎ Tak‎
Pilot Display‎ Tak‎
OSD controller‎ Tak‎
AMA‎ Tak‎
Display_Screen_Coating‎ Anty-Odblask‎
Mac OS Compatible‎ Tak‎
HDCP‎ 1.4‎
Temper. kolorów‎ Normal (6500°K) / Reddish (5700°K) / Bluish (9300°K) / User Mode‎
Język menu ekranowego‎ 18 Języków (English / Francais / Deutsch / Italiano / Espanol / Polish / Czech / Hungarian / Serbo-croatian / Romanian / Netherlands / Russian / Swedish / Protuguese / Japanese / Chinese / S-Chinese/Arab)‎
Obracanie (lewo/prawo)‎ 45 / 45‎
Pochylanie (dół/góra)‎ -5 ~ 20‎
Pivot‎ 90°‎
Regulacja wysokości w zakresie 150 mm‎
Light sensor‎ Tak‎
Proximity Sensor‎ Tak‎
Touch Pad‎ Tak‎
AC Switch‎ Tak‎
Speakers‎ 5W x2‎
Animation mode‎ Tak‎
3D‎ Nie‎
monitor‎ Tak‎
Inne Funkcje‎ Try CAD/CAM /Tryb Animacji/ Tryb Darkroom /Display Pilot /Hotkey Puck/ Card Reader/Auto Pivot‎

Wejścia/wyjścia
DVI‎ DVI-DL x1‎
USB‎ 3.0 x4‎
Ethernet_LAN‎ DP1.2 x1‎
AudioLineInOut‎ Tak‎


O monitorze BenQ czytaj także tutaj >>>       

Share
 


 [ powrót na stronę główną ]

Poznaj NX12 z CAMdivision

Blog monitorowany przez:


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |
© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny Rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934